Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Bismillahir-Rahmanir-Rahim
Es-selamu alejkum mirë se vini vizitor ne forumin dhe radion "Ehlu-Sunnneh" ju lutemi regjistrohuni ose identifikouni
Lajmerim:
Nese nuk e beni kete atehere nuk do te mund te shihni permbajtjen e gjithe forumit.
All-llahu ju Shperbleft per mirkuptim.
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit.

Forum me permbajtje te fese islame dhe jashte feje si kompjuterizem, sport etj.
 
Degjo KUR'ANDegjo KUR'AN  ForumForum  PortalPortal  RegjistrohuRegjistrohu  Latest imagesLatest images  identifikimiidentifikimi  KërkoKërko  

 

Me emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!

 Për ta dëgjuar Radion duhet ta keni programin e Flatcast-it. Nese nuk e keni, Klikoni këtu ta instaloni !

Sondazh
A po ju pëlqen Forumi
Po shumë.
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcap79%ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap
 79% [ 443 ]
Jo Aspak.
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcap6%ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap
 6% [ 35 ]
Deri Diku.
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcap7%ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap
 7% [ 41 ]
Duhet me bo ndryshim.
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcap7%ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap
 7% [ 42 ]
Totali i votave : 561
Ora
Kalendari Hixhrit
Tema Fundit
» qka ndodh kur gruja e nxen burrin 3her qe e tradhton dhe ja fal per shkak te fmive
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 17 Dec 2013, 03:24 nga Vizitor

» tradhtija
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 17 Dec 2013, 03:19 nga Vizitor

» Historia e Aliut r.a dhe çifutit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 10 Jul 2013, 11:27 nga Jakub

» A po ju pëlqen Forumi
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 04 May 2013, 09:56 nga shemsedin.bajrami

» A lejohet qe ta lyej ftyren me Brion pas rruarjes.pasi qe ajo posedon pak sasi alkoholi
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 02 Apr 2013, 05:39 nga Hoxha Mus'ab

» A lejohet te bahet rrethi I floririt per fejes
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 02 Apr 2013, 05:35 nga Hoxha Mus'ab

» Momenti prej vdekjes deri tek gjykimi
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 22 Mar 2013, 08:46 nga Gynii

» Mervani shurdh-memec - djali më orator
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 12 Mar 2013, 00:41 nga Muslimani

» Gjendja e atyre që janë frikësuar nga zjarri i Xhehenemit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 12 Mar 2013, 00:34 nga Muslimani

» Eh … Përmallimi Për Ramazanin
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 10 Mar 2013, 03:03 nga Muslimani

» Dita E Xhuma - Festë E Javës
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 07 Mar 2013, 23:52 nga Ehlu-Sunneh

» A pranohet namazi nëse nuk e thua tekbirin filestarë?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 07 Mar 2013, 10:34 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse teshat e mbrendshme ndyten nga gazrat, si duhet vepruar?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 07 Mar 2013, 10:24 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet zbukurimi i varrit?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 07 Mar 2013, 10:15 nga Ehlu-Sunneh

» LUTJA NË QABE, SHKAKU I SHËRIMIT TIM!
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 26 Feb 2013, 06:00 nga Jakub

» A lejohet martesa me një femër e cila nuk falë namaz?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 20 Feb 2013, 11:04 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të këndohen dy sure në një rekatë?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 20 Feb 2013, 11:03 nga Ehlu-Sunneh

» Ku është vendi i të çmendurve në botën tjetër?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 20 Feb 2013, 11:02 nga Ehlu-Sunneh

» A lejohet të falem, aty ku ka foto lakuriq?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 20 Feb 2013, 11:00 nga Ehlu-Sunneh

» Nëse gaboj në fund të namazit, si të veproj?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 20 Feb 2013, 10:59 nga Ehlu-Sunneh

» Dita e Xhuma
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 14 Feb 2013, 23:25 nga Muslimani

» A i lejohet nje te riut te i kqyr femrat apo te i fol me qellim te filloj nje avanture me ate, duke e pas per qellim fundi i kesaj avanture te jet martesa.
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 13 Feb 2013, 21:52 nga Hoxha Mus'ab

» Nxënësi i cili e bëri mësuesin të qajë...
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 10 Feb 2013, 12:38 nga Muslimani

» A NUK TURPËROHESH TË ANKOHESH?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 10 Feb 2013, 10:13 nga Admin

» Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 06 Feb 2013, 00:35 nga Hoxha Mus'ab

» SI DO TË JETË MËNGJESI I PARË NË XHENET?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 03 Jan 2013, 05:45 nga Jakub

» NASA i kthehet KURANIT: Fundin e botes e din vetem Zoti
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 18 Dec 2012, 02:59 nga Muslimani

» Uji zemzem një mrekulli
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 07 Dec 2012, 23:20 nga Muslimani

» Ne nje hadith qe transmeton imam Muslimi.
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 24 Nov 2012, 15:04 nga Muslimani

» Radio Ehlu Sunneh ua uron te gjith Muslimanve Festen e Kurban Bajramit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 25 Oct 2012, 05:39 nga Jakub

» Gurthemeli i xhamisë qendrore në Prishtinë më 8 tetor
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeMon 10 Sep 2012, 09:43 nga Jakub

» KËSHILLA RRETH PASTËRTISË
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeMon 03 Sep 2012, 10:16 nga Jakub

» Nëna Fatime
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 28 Aug 2012, 05:52 nga Jakub

» Zgjidhja e problemeve prej Kur’anit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 25 Aug 2012, 04:16 nga Jakub

» Abetarja gjithëkombëtare edhe në Luginë të Preshevës
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 25 Aug 2012, 04:10 nga Jakub

» Barcelona mundi Realin 3 me 2
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 25 Aug 2012, 04:08 nga Jakub

» Opozita siriane: Në Homs po bëhet masakër
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 25 Aug 2012, 04:01 nga Jakub

» 10 hapa për të vazhduar në punë të mira pas Ramazanit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 25 Aug 2012, 03:58 nga Jakub

» Besimtarë mysliman në Kosovë, festojnë Fitër Bajramin
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 18 Aug 2012, 22:51 nga Jakub

» SYNETET E DITËS SË BAJRAMIT
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 17 Aug 2012, 07:48 nga Jakub

» Sadakatul-Fitri
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeMon 06 Aug 2012, 14:34 nga Jakub

» DHJETË DITËT E FUNDIT TË MUAJIT RAMAZAN
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeMon 06 Aug 2012, 07:11 nga Jakub

» LUFTA E BEDRIT
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 04 Aug 2012, 12:35 nga Jakub

» Vlera e nates se kadrit në Ramazan
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 01 Aug 2012, 11:06 nga Jakub

» Cyrih, plagosen thikë shqiptarët
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 29 Jul 2012, 12:37 nga Jakub

» Sofrat e iftarit kolektiv në Stamboll
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 29 Jul 2012, 12:35 nga Jakub

» Horror në Rusi, vajza 5-vjeçe ushqehet si lopët
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 29 Jul 2012, 12:34 nga Jakub

» Ditën me shami kërkon lëmosh,natën SUPERMODELE-VIDEO
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 29 Jul 2012, 12:32 nga Jakub

» MOS E DËMTO RAMAZANIN TËND
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 25 Jul 2012, 07:14 nga Jakub

» ME RAMAZAN EDHE NË OLIMPIADË
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 22 Jul 2012, 07:22 nga Jakub

» VEÇORITË E MUAJIT RAMAZAN
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 22 Jul 2012, 07:20 nga Jakub

» Radio Ehlu Sunneh ua uron muajin e Ramazanit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 19 Jul 2012, 06:41 nga Jakub

» RAMAZANI, NJË MUAJ I VOLITSHËM PËR TË RIPËRTËRIRË IMANIN
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 19 Jul 2012, 06:04 nga Jakub

» ZONJA E KUZHINËS NË RAMAZAN
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 19 Jul 2012, 06:02 nga Jakub

» HYTBE KUSHTUAR REFUGJATËVE DHE TË ZHVENDOSURVE NË SIRI
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 06 Jul 2012, 22:48 nga Jakub

» KRYESIA E BASHKËSISË ISLAME TË KOSOVËS TË PREMTEN AKSION PËR NDIHËM TË REFUGJATËVE TË SIRISË
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 06 Jul 2012, 22:46 nga Jakub

» MIQTË E SIRISË: ASADI DUHET TË SHKOJË
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 06 Jul 2012, 22:42 nga Jakub

» FRANCA KËRKON LARGIMIN E BASHAR AL-ASADIT
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 06 Jul 2012, 22:40 nga Jakub

» VALLË, KUSH MUNDET T'I BLEJ LOTËT E SYVE TË TU
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 06 Jul 2012, 22:38 nga Jakub

» A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeWed 04 Jul 2012, 07:37 nga Muslimani

» LIGA ARABE I KËRKON RUSISË TË NDËRPRESË FURNIZIMIN ME ARMË TË DAMASKUT
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 22 Jun 2012, 05:21 nga Jakub

» VLERA E ISTIGFARIT DHE GJURMËT E TIJ
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 22 Jun 2012, 05:13 nga Jakub

» Kush mund te jet shkaktar i fundit te Amerikes? A ka mundësi që EKGA dhe El-Shebab të jenë shkaktare vdekjeprurëse të Amerikës?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 21 Apr 2012, 23:02 nga Jakub

» 57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 21 Apr 2012, 03:07 nga Jakub

» Assad vret e ndan ndihma!
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 21 Apr 2012, 03:05 nga Jakub

» Mesi, 273 minuta pa gol kundër Realit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 21 Apr 2012, 03:03 nga Jakub

» Xhaka bën gati valixhet për Menhengladbah
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 21 Apr 2012, 03:02 nga Jakub

» Erdhi një burrë me vrap
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 21 Apr 2012, 02:59 nga Jakub

» Çlirim nga prangat e dynjasë
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 21 Apr 2012, 02:57 nga Jakub

» ...nga thesari i Ibn Tejmijes, Allahu e mëshiroftë
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeMon 16 Apr 2012, 08:31 nga Jakub

» Çfarë shpërblimi ka agjërimi i ditës së hëne dhe të enjte?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeMon 16 Apr 2012, 06:00 nga Muslimani

» Fikhu i të Dërguarit të Allahut, sal-lAllahu alejhi ue selem
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:25 nga Jakub

» Radhitja kohore mbi pejgamberët
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:22 nga Jakub

» Zejdul Hajri
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:19 nga Jakub

» Njihe armikun tënd sepse ai të njeh ty
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:16 nga Jakub

» Shiat - Ata janë armiq, ruaju prej tyre !
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:15 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:12 nga Jakub

» Begatia e sinqeritetit në kërkimin e diturisë dhe në vepra
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:11 nga Jakub

» Ndalja në çdo fjalë dhe vepër deri sa të dallohet e drejta
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:09 nga Jakub

» Kuptimi i dietës së shëndoshë dhe rregullat praktike të ngrënies dhe pirjes
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeFri 13 Apr 2012, 09:04 nga Jakub

» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 12 Apr 2012, 10:44 nga Jakub

» Asadi s'po e zbaton planin e KB-ve
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 12 Apr 2012, 10:42 nga Jakub

» Motër e vëlla bashkëshortë, Strasburgu kundër
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 12 Apr 2012, 10:41 nga Jakub

» Vritet foshnja sepse ishte vajzë
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 12 Apr 2012, 10:40 nga Jakub

» "Ruajuni dy musibeteve në tekfir (anatemosje) – teprimit dhe neglizhimit
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 12 Apr 2012, 09:40 nga Jakub

» Letra e nënës – deri tek muxhahidi në folenë e saj
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeThu 12 Apr 2012, 09:24 nga Jakub

» Nata më e përgjakshme në Siri
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 07 Apr 2012, 19:25 nga Jakub

» Lugina nuk voton për president të Serbisë
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 07 Apr 2012, 19:24 nga Jakub

» FËMIJËT TANË DHE NAMAZI
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSat 07 Apr 2012, 19:22 nga Jakub

» Shpjegimi i sures Fatiha
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:23 nga Jakub

» 33 mësime nga sureja Jusuf
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:21 nga Jakub

» VENDOSJA E DUARVE NË GJOKS PAS NGRITJES NGA RUKUJA (1)
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:19 nga Jakub

» 8 Marsi Respekt ndaj Nënës apo jo?
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:17 nga Jakub

» VLERA E DITËS SË XHUMA
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:13 nga Jakub

» RREZIKU I KAMATËS
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:12 nga Jakub

» SHKAQET E MOSPAJTIMIT MIDIS NJERËZVE
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:10 nga Jakub

» VLERA E MEXHLISEVE KU PËRMENDET ALLAHU
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeSun 11 Mar 2012, 00:09 nga Jakub

» Erdoan: Asadi të lëshojë pushtetin
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 14 Feb 2012, 09:56 nga Jakub

» Siria, mblidhet Asambleja e OKB-së
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeTue 14 Feb 2012, 09:55 nga Jakub

identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 275 më Sun 11 Mar 2012, 10:13
Navigacion
 Indeksi
 Portali
 Degjo KUR'AN
 Lexo KUR'AN
 TV Ehlu Sunneh
 Kuizi Ehli Sunnet
 S'po dëgjohet Radio ?
 Pytësori
 Kërko
 Profili
 Lista e Anëtarëve
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Most Viewed Topics
A po ju pëlqen Forumi
Qka lejohet me ba nese je xhunub ..
Rukje - Sherimi me Kur'an - Lufta Kunder Sihrit - Libri Lutjet e Sherimit
Disa dua nga Mburoja e Muslimanit
Agjerimi i Ramazanit
KURIOZITETE MATEMATIKORE
ËNDËRRAT (sipas pikepamjeve islamike)
Vlera e shehidit në Islam
Si mund ta dallojm qe nje xhin eshte ngjitur njeriut dhe si kurohet?
A duhet të festohet Nata 15 e muajit Sha’ban e quajtura nate e madhe e Beratit
Top posters
Jakub
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
Muslimani
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
Ebu Sejf
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
ummu rushdi
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
Admin
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
Hoxha Mus'ab
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
MrSelefi1
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
Ehlu-Sunneh
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
manueli
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
Abdullah
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_lcapISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_voting_barISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_vote_rcap 
Statistikat IP

 

 ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jakub
Radio përgjegjësi
Radio përgjegjësi
avatar


Male Numri i postimeve : 419
Pikë : 26292
Votuar : 1
Data e Ardhjes në këtë Forum : 04/09/2010
Thënia e preferuar : All-llahu te Drejtoft
Mesazhi për të tjerët : Thuaj: La ilahe il-lAll-llah - Muhammeden-RresulAllah

ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       Empty
MesazhTitulli: ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS    ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       I_icon_minitimeMon 13 Feb 2012, 22:56

ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS
Shkruar nga Dr.Shefqet Krasniqi

ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS       Kosova_flag_by_eneverJavën e kaluar Enti i Statistikave ka bërë publike vetëm rezultatet e preliminare të regjistrimit të popullsisë, ndërsa gazeta Express ka siguruar të dhënat preliminare për të gjitha etnitetet e regjistruara në Kosovë. Përveç etniteteve, në listën e të dhënave që ka siguruar Express janë edhe qytetarët e regjistruar në bazë të përkatësisë fetare. Vlen të cekët se në Kosovë jetojnë mbi 1.8 milion banorë. Nga këto të dhëna del se:

  • Shqiptar janë: 1.614.127 ose 93%
  • Serb: 25.718, ose 1.5%, duke mos përfshirë këtu edhe veriun i cili pati bojkotuar regjistrimin e popullsisë nga autoritetet kosovare.
  • Turq: 18.711 ose 1.1%
  • Boshnjak: 27.488 ose 1.6 %
  • Romë: 8.712, ose 0.5 %
  • Ashkalinjë: 15.216 ose 0.9 %
  • Egjiptian:11.500 ose 0.7 %
  • Goranë: 10.211 ose 0.6 %
  • Të tjerë: 2.22. ose 0.1 %
Numri i përgjithshëm i qytetarëve të regjistruar është 1.735.951, ndërsa nga kjo shifër, të regjistruar sipas përkatësisë fetare del se:

  • 1.660.598 qytetarë të Kosovës, ose 96 % janë muslimanë
  • 38.226 ose 2.2 % janë katolikë
  • 25.685 ose 1.5 % janë ortodoksë.
Në formularët e regjistrimit të popullsisë ishte mundësia edhe të mos e tregonin besimin, po ashtu edhe t’i mohojnë të gjitha besimet. Kështu që 1209 qytetarë të Kosovës ose 0.1 % janë deklaruar se janë jofetarë. Ndërsa 7077 ose 0.4 % nuk janë përgjigjur fare se cilës fe i takojnë. Këto dy grupe që nuk kanë deklaruar fenë apo janë deklaruar si jofetarë, bashkë nuk janë më shumë se 10.000 veta.
Konsideroj se publikimi i këtyre përqindjeve jo vetëm që flet për realitetin në Kosovë, porse është edhe grushti më i rëndë që në këto gjashtëdhjetë vitet e fundit i është dhënë ateistëve. Kam përmendur shumë herë se për ne fronti mbetet i hapur me ateistët, ata janë armiqtë më të mëdhenj që kemi, por, falë ndihmës së Allahut të Madhëruar, ata janë duke u shuar nga dita në ditë. Janë minoriteti më i vogël në Kosovë që njëherësh janë në shkatërrim e sipër.
Jam shumë i bindur se këto përqindje do t’i zemërojnë tej mase ata dhe se luftën kundër Islamit, në veçanti, do ta zhvillojnë me mjete dhe metoda të reja. Madje tash ata janë në skenë por jo me identitetin origjinal. Ata kanë përvetësuar identitet të rremë, nën të cilin fshihen. E kanë ndërruar “gëzofin” e po e luftojnë identitetin tonë në emër të laicizmit dhe sekularizmit. Ata janë që ndikuan në ndalimin e bartjes së shamisë në shkollat fillore dhe të mesme, ata penguan votimin e ligjit për futjen e lëndës fetare nëpër shkolla publike në parlament vitin e kaluar, ata mjerisht i kanë në dorë disa media dhe kanë ndikim goxha të madh në qarqet politike. Por, siç thash më herët dhe siç po e vërteton ky rezultat i cekur më lartë i regjistrimit, ata për çdo ditë e më shumë po zhduken, po treten, sepse shoqëria jonë bile edhe tërë bota e moderuar nuk pranon shoqëri ateiste.
Ateistët janë ‘mbetja mortore’ e komunizmit që për gjysmë shekulli shtypi fenë. Por, siç mund ta vëreni, për vetëm një dekadë, aq sa ka që dolëm nga lufta, njerëzit i janë kthyer me të madhe fesë, ndërsa ateistët po humbin fare. Kam shumë shpresë se, duke u bazuar në këtë dhjetëvjeçarin e parë pas lufte, gjendja në dekadën vijuese, flas gjithnjë për aspektin shpirtëror, do të jetë shumë më e mirë. Kam përshtypjen se liderët e rinj, ndryshe nga paraardhësit e tyre, nuk do të ngurrojnë ta deklarojnë përkatësinë e tyre islame mu ashtu siç e shprehin identitetin kombëtar. Jam shumë optimist se gjendja po shkon drejt përmirësimit, drejt të mbarës, fal Zotit të Madhëruar.
Ajo çka bie në sy kur ta shohësh këtë përqindje të popullatës kosovare, është edhe fakti se feja Islame në Kosovë nuk është vetëm e shqiptarëve, por është fe e shumicës së komuniteteve që banojnë në Kosovë, përpos komunitetit serb dhe një pjese shqiptare katolike, që gjithsejtë nuk përbëjnë më shumë se 4 % e gjithë popullatës. Mirëpo ajo çka është shumë e vërtetë dhe shumë brengosëse për një numër shumë të madh të myslimanëve, është fakti se komuniteti katolik dhe ai ortodoks i kanë të gjitha kushtet e plotësuara, bile edhe të garantuara me pakon e Ahtisarit, siç është rasti i me komunitetin ortodoks serb. Ndërsa, në anën tjetër, muslimanët që përbëjnë 96 % nuk i kanë as kushtet minimale si komuniteti më i madh fetar dhe kombëtar në vend. Imagjino në ditët e sodit në këtë borë e ftohët të madh të falemi në oborr, sepse nuk kemi ku të falemi, sepse askush nuk qanë kokën për ne dhe atë midis Prishtine ku 99% janë muslimanë! A nuk është ky diskriminim fetar?! A nuk është kjo shkelje e të drejtave të njeriut?!
Neve asnjëherë nuk na mbetet hatri pse katolikët dhe ortodoksët kanë kushte të mira për adhurim dhe kryerje të ceremonive fetare, sepse edhe ata janë qytetarë të këtij shteti edhe ata duhet të trajtohen të barabartë si të tjerët, por na mbetet hatri pse ne të anashkalohemi në shkallë kaq poshtëruese e nënçmuese. Atje ta ndalojnë bartjen e shamisë, nuk lejojnë futjen e lëndës fetare nëpër shkolla, e në anën tjetër nuk të japin leje për ndërtimin e xhamive. ‘Punë me të lan mendtë’ -siç thotë populli.
Vlen të ceket se këto ditë ka dalë në shtyp një deklaratë nga kuvendi komunal i Prishtinës për ndarjen e një parcele apo lokacioni për ndërtimin e një Xhamie tek Posta. Natyrisht se kuvendi komunal është vonuar tepër shumë me këtë vendim bile edhe këtë ende nuk e kanë zyrtarizuar. Pastaj ky vendim ka ardhur si rezultat i presionit të vazhdueshëm nga ana e xhematit dhe protestave të cilat janë zhvilluar qe dy vite dhe kërkesave të njëpasnjëshme nga ana jonë dhe nga ana e Këshillit të Bashkësisë Islame në Prishtinë. Ky lokacion ani pse është një vend mjaft të mirë, sepse mbulon dy lagje tepër të rëndësishme të qytetit, atë të Ulpianës dhe Dardanisë, me gjithë atë nuk i plotëson kërkesat e parashtruara nga xhemati dhe BIRK-u, ngase ne të gjithë, e prej tyre edhe unë me tërë kapacitetin tim intelektual, kemi kërkuar që xhamia të ndërtohet në qendër të qytetit, diku afër dy kishave tjera të cilat janë aty pari, ajo katolike dhe ajo ortodokse. Andaj ne këtë lokacion nga kuvendi komunal do ta pranojmë si zgjidhjen më të hidhur, e në anën tjetër asnjëherë nuk do të ndalemi së kërkuari lokacionin e merituar në qendër të qytetit dhe atë me emër të Allahut do ta marrim, mos tani, më vonë gjithsesi. Nuk dyshoj në këtë aspak, e vitet në vijim do ta vërtetojnë këtë që po e them, sepse shumë kamë bindje të mëdha në këtë që po e them. Bile, shumë ka gjasë që lokacioni në të ardhmen do të propozohet nga vet qeveritarët pa presionin dhe kërkesën tonë, sepse gjendja është duke shkuar në atë drejtim.
Lusim Allahun e Madhëruar që xhamia tek parku i Postës të ndërtohet sa më shpejt, po edhe lokacioni tjetër në qendër të qytetit të na ndahet e të nderohet edhe aty një xhami, sepse nevoja e kërkon, e pushtetarët janë për t’i shërbyer qytetarëve. Allahu na i drejtoftë këta pushtetarë po edhe neve bashkë me ta. Amin dhe deri javën e ardhshme me një temë tjetër selam alejkum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
ISLAMI SI IDENTITETI MË I THEKSUAR I KOSOVËS
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Islami mes dijes dhe praktikës
» Maqedonia kundër ndarjes së Kosovës
» Cameron: Islami s’ka lidhje me ekstremizmin
» FBI i mësonte agjentët se islami është religjion i dhunës
» Në Serbi me pasaporta të Kosovës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Këtu zemrat tuaja mbushen Iman se Radio:*Ehlu-Sunneh* ju mban nën hijen e Kur'anit dhe Sunnetit. :: Lajmet-
Kërce tek: